Wzmacnianie i korygowanie charakterustyki sygnałów elektrycznych audio.


    

 

       Po wielu latach uległem magii nowej generacji wkładek gramofonowych na początek MM, które znałem w jedym w lach 80-tych asortmencie Mf 10x, ale ni były przedmiotem mojego zainteresowania aż tak, jak poznan późnij MC. Fascynują mnie  w zanaczeniu ich możliwości, mało inwazyjnego odtwarzania płyty i wyzwania stawianego kolejnym etapom obróbki elektrycznej sygnału.

Zmieniłem front zainteresowań po czasie spędzonym z małymi wzmacniczami mocy bo buduja je już tysiące i robią to doskonale, a tu na dodatek wyroby z Państwa środka. Szczere materiały, tródne technologie i cena czasami na poziome samych lamp na europejskim rynku i to zniższej półki. 

W moim zawodowym menu zawsze mam apetyt na układy sprawiające trudnosci i to dodaje mi motywacji, a nie w brew pozorom sukcesy w zagadniniach już dopracowanych i tylko powielanych. W przypadku przetworników z ruchomą cewką, MC w wykonaniu oryginalnym, niskonapięcowym wymagają czułości wzmacniacza na poziomie (0,1-0,3) mV, co stanowi nie lada wyzwanie w porównaniu z wkładkami MM, dostarczającymi sygnał o napięciu kilkanaście razy większym. Problemy ze wzmocnieniem tak małych sygnałów w potocznym rozumowaniu są łatwe do pokonania. Przez analogię o realizacji dowolnego stopnia w układzie lampowym, czy półprzewodnikowym m.cz. na wiekszych sygnałach spotykamy problemy przydźwieku z otaczającego pola elektromagnetycznego lub niesinego galwanicznie przez pzrewodyzasilajace albo obudowy. W praktyce wiele zjawisk może nas zaskoczyć i trudno w prosty i skuteczny sposób się z nimi uporać. Wzmacnianie sygnałow elektrycznych w zakresie "słyszalnym" ale o poziomach zbliżonych do sygnałów wzmacnianych w torze radiowym, czyli poniżej 1 mV jest już kłopotliwe bo wymaga wzmocninia powyżej 60 dB, które dzial zarówno dla nsygnału użytecznego, jak też zakłóceń.

Zazwyczaj wczamcniacze starszego typu posidłay jedy nie pzredwzmacniacz korekcyjny z charakterystyka RIAA o czułości ~ (2 - 4) mV i wzmocnienie całego toru 45-48 dB. Nowsze posiadają równiewejście dla wkłdek MC, często z dodtkowym wyborem impedancji i stanowia dodatkowy elemnt wejsciowy do dalszego, wspópracujacego z MM.

 

Producenci wkładek MC zazwyczaj zalecają wartość rezystora obciążenia wynoszącą co najmniej 10-krotność rezystancji cewki wkładki, aby uniknąć zmniejszenia napięcia wyjściowego i zapewnić tłumienie sygnałow nieporządanych, które uważają za najlepsze dla danego modelu. Najczęściej wynosi to około 100 omów, ponieważ rezystancja cewki wynosi często około 10 omów. Jednak niektóre wkładki wydają się działać lepiej z rezystorem obciążenia o większej wartości np 47 Ohm, ale subiektywne odczucie dla np 150 Ohm b edzie lepsze, a niektórzy użytkownicy wolą inne wartości więc przedwzmacniacze gramofonowe MC często mają regulowaną rezystancję wejściową, która czsto jest skompletowana z pojenością  dając okresloną impedancje Zin przy zachowaniu pasma tłumienia na sygnały radiowe.