> Nie perfekja ale coś...
Co jest tym X-czynnikiem dla nietypowego zainteresowania daleką od doskonałości techniką lampową?
Doskonałość elektroniki półprzewodnikowej analogowej i cyfrowej sprawia, że nie stanowi problemu obróbka sygnałów pasma akustycznego na perfekcyjnym poziomie. Zadowala to prawie wszystkich koneserów audio, a potwierdzają to pomiary wszelkich parametrów elektrycznych i opinie odsłuchujących. Ponowne zainteresowanie młodszego pokolenia techniką lampową od ponad dekady nie maleje, to fakt. W elektroakustyce lampy przez ponad 30 lat były w pogardzie, a dla niektórych nostalgii za nimi rosła w siłę. Są też tacy, który nieprzerwanie robili swoje i nie zwiedli się. Generalnie to schyłek powszechnego zastosowania lamp w technice ale obecne zainteresowanie ma inne znaczenie i skalę, nie są motywowane koniecznością i brakiem wyboru.
Na rynku pozostało lub zostało wskrzeszonych wiele firm produkujących lampy próżniowe i elementy bierna na wzór starych modeli i technologii. Wymagania rynku w stosunku do lamp są zupełnie inne niż przed pół wiekiem, kiedy liczyło się tylko kilka marek. Asortyment lamp i innych towarzyszący ich układom podzespołów nie jest zbyt wielki ale trwa rywalizacja i ceny lamp, transformatorów, kondensatorów i t.d. p nawet tych uznawanych za najniższe w hierarchii (według opinii koneserów) są nazbyt wysokie dla wyjścia poza krąg zwolenników tej techniki zarówno w grupie konstruktorów, jak i tylko użytkowników.
Zachęcam do oglądania filmów z cyklu „Reduktorszumu” wyjaśniając moim zdaniem najdoskonalej zagadnienia elektroniki od podstaw po wyrafinowane technologie współczesne.
Poniżej jeden z filmów cyklu poświęconego technice lampowej.
„Lampa czy tranzystor” - film